Robiąc nic, czyli jak się wyrwać z nierzeczywistego świata

Bycie zapracowanym i zabieganym to dzisiaj nie tyle norma, co wręcz obowiązek. Jak trudno przyznać się do chwili słodkiego lenistwa wie tylko ten, kto spróbował znaleźć w swoim otoczeniu zrozumienie dla tego swoistego nic nierobienia. Czas to w końcu pieniądz. Nawet jeżeli w danym momencie nie zarabia się w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, to i tak należy skupić się na samorealizacji. Stawaniu się coraz lepszym i wydajniejszym, a co za tym idzie dążeniu do zarabiania lepiej. Być bardziej na czasie. W konsekwencji najważniejsze wydaje się to, by w ogóle coś robić. Chwila wytchnienia, nie mówiąc już o zadumie czy filozoficznej kontemplacji, nie jest czymś akceptowanym. W zwariowanym świecie wygórowanych oczekiwań słowa Jenny Odell dla wielu będą niczym zimny prysznic. Jej książka z www.taniaksiazka.pl Jak robić nic? Manifest przeciw kultowi produktywności stanowi powiew świeżości. Okazję do spokojniejszego przyjrzenia się pełniejszemu obrazowi rzeczywistości.

Nierzeczywiste oczekiwania

Współczesny człowiek żyje wśród rzeczy nierzeczywistych, takich jak:

  • produkty widywane głównie na ekranach komputerów,
  • wizerunki kreowane na potrzeby rzeczywistości wirtualnej,
  • nowoczesne programy, dzięki którym ma się żyć pełniej, lepiej, szybciej.

Pytanie tylko po co tak żyć? Zadająca je Jenny Odell zabiera czytelnika w fascynujący świat refleksji na temat bezsensowności wielu dzisiejszych przekonań. Dlaczego ludzie oczekują od siebie tak wiele w imię w zasadzie niczego? Jak to się stało, że rzeczywistość wypełniły tak liczne czynniki rozpraszające uwagę? I co ostatecznie się stanie, kiedy człowiek zdecyduje się zatrzymać? Przestanie uczestniczyć w tym swoistym maratonie ku doskonałości?

Spokój i wytchnienie

Chwila wytchnienia nie jest czymś złym. W swojej książce Jak robić nic? Manifest przeciw kultowi produktywności Jenny Odell zachęca do spróbowania wolniejszego tempa życia. Przekonuje, że to jedyny sposób, aby móc ponownie nauczyć się dostrzegać prawdziwe piękno rzeczywistości. Nie ideały przedstawiane w mediach społecznościowych, ale realny, różnorodny i bogaty świat. Zawiedzie się jednak ten, kto po wspomnianej lekturze oczekuje zachęty do lenistwa. Promowanie tego ostatniego nie jest celem autorki. Przeciwnie, jej słowa działają motywująco. Skupione są jednak na podejmowaniu sensownych inicjatyw. Zdaniem Jenny Odell zamiast męczyć się bieganiem w kółko i robieniem ciągle tych samych bezsensownych rzeczy, lepiej skupić się na działaniu dającym prawdziwą satysfakcję.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com